Archive for the ‘Gezi’ Category

Geçen günlerde facebook 3 sene önce eklediğim aşağıdaki fotoğrafı benimle paylaştı.

Fotoğraf.1 Varşova sokaklarında yaşlı bir çift, elele geziyorlar. Sabahın erken saatlerinde yakaladığım bu kare en sevdiğim Polonya anımdır.(16 Temmuz 2013)

3 sene önce bu zamanlar, 1 haftalık Polonya-Almanya gezimizi yapmıştık. Berlin-Poznan-Varşova ve Krakow kentlerini gezmiştik. O zamanlar bu şekilde blog yazıp,video çekmek gibi bir amacım olmadığı için sadece sosyal medya üzerinden fotoğraf paylaşmak ile yetinmiştim. Şimdi facebook sayesinde dönüp de fotoğraflara baktığımda keşke daha çok fotoğraf/video çekseymişim dedim.

Devamını oku »

Gezi

Alanya Nisan 2017


Bahar Gülşe 17/07/2017

Eşimin ailesi Alanya’da yaşıyor. Biz de son birkaç senedir ailesini ziyarete gidiyoruz. O kadar git gele rağmen Alanya’yı çok fazla gezmedik diyebilirim. Sebebi büyük ihtimal gidişimizin hep sıcaklara denk gelmesi ve bizim de deniz sefasından zaman bulamamız olabilir. Ve Alanya yazın gerçekten sıcak. Bu sene ilk kez Toprak ile ziyarete gittiğimiz için ve Toprak daha küçük olduğu için Nisan ayında Alanya’ya gittik. Hazır çok sıcak değilken her zaman gittiğimiz yerlerden farklı bir yere gidelim dedik ve Sapadere Kanyonu ile dim mağarasını  ziyaret etmek istedik. Ben de bu gittiğimiz mekanlardan ve bir de dim çayından bahsetmek istiyorum. İlk kez Alanya’ya yolu düşecek olan varsa veya gidip de görmediğiniz mekanlar ise mutlaka ziyaret edin derim.

SAPADERE KANYONU

Aşağıdaki instagram gönderisinde belirttiğim gibi,

  • Alanya Sapadere Kanyonu Alanya merkeze 44km uzaklıkta, 360m uzunluğunda, 350m uzunluğunda yürüyüş platformu ile desteklenmiş durumda.
  • Kanyon suyun, rüzgarın ve yer hareketlerinin kayaları şekillendirmesi ile yıllar boyunca oluşmuş.
  • Kanyon boyunca doğal yüzme havuzları mevcut. Burada suyun sıcaklığı yıl boyunca 0-12 derece arası değişiyormuş. Alanya yaz sıcaklarını düşünürsek oldukça serin bir alternatif olarak düşünülebilir.
  • Tertemiz havası ve büyüleyici atmosferi de cabası

Devamını oku »

Gezi

Belgrad Gezisi Üçüncü Bölüm


Bahar Gülşe 14/03/2017

Üçüncü ve son bölüm yayında. Bu kez askeri müze ve Kalemegdan’da gezdik. Umarım gidecekler için faydalı olur.

Belgrad Gezisi Bölüm – 1

Belgrad Gezisi Bölüm – 2

Belgrad Gezisi Bölüm – 3

Gezi

Belgrad Gezisi İkinci Bölüm


Bahar Gülşe 28/02/2017

Belgrad Gezisi Bölüm – 1

Belgrad Gezisi Bölüm – 2

Belgrad Gezisi Bölüm – 3

Gezi

Geciken Belgrad Videoları


Bahar Gülşe 05/01/2017

2014 yılbaşı döneminde Belgrad’a gitmiştik. Oradayken üzerinde oynamak için biraz video çekmiştim, fakat bir türlü düzenlemeye vaktim olmamıştı. Geçtiğimiz günlerde ısınma turu olarak videoları düzenlemek istedim. Birinci bölümü oluşturdum, umarım aksatmazsam bir bölüm daha hazırlayacağım.

Açıkçası çekimler istediğim gibi olmamış, ama yine de bir araya getirip bir hatıra oluşturmak istedim.

Bu arada yazı dizisini okumak isteyenler için linkler aşağıdaki gibi,

Belgrad Gezisi Bölüm-1

Belgrad Gezisi Bölüm-2

Belgrad Gezisi Bölüm-3

Gezi

Belgrad Gezisi Bölüm – 3


Bahar Gülşe 29/01/2015

Belgrad gezimiz hakkındaki bu bölüm, son bölüm olacak. Bu bölümde Kalemegdan ve Askeri Müze hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

İlk iki bölüm için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz,

Belgrad Gezisi Bölüm – 1

Belgrad Gezisi Bölüm – 2

KALEMEGDAN

kalemegdan9

Fotoğraf.1 – Kalemegdan Parkı

Gezimizin son günü hazır hava da -15 dereceden 0 dereceye yükselmişken(!) kalemegdan gezisinin uygun olacağına karar verdik. Kış sezonunda olduğumuz için kale ve çevresinde birçok mekan kapalıydı, ama yine de Belgrad’ın müthiş karlı manzarasını ve Tuna nehrinin Sava nehri ile buluştuğu eşsiz görüntüyü hafızalarımıza kazıdık. Kalemegdan’dan kısaca bahsetmek gerekirse,

Devamını oku »

Gezi

Belgrad Gezisi Bölüm – 2


Bahar Gülşe 14/01/2015

Bu bölümde Belgrad gezi yazıma devam ediyorum. İlk bölüm için tıklayabilirsiniz.

NIKOLA TESLA MÜZESİ

Tesla6

Fotoğraf.1 – Nikola Tesla Müzesi Girişi

Nikola Tesla Müzesi kaldığımız yerden biraz uzak olduğu için taksi ile gitmeye karar verdik. Cumhuriyet meydanından müzeye yaklaşık 500 dinar tutuyor. Bu da yaklaşık 10 TL’ye karşılık geliyor. Yalnız müzeye giderken taksiciye yol tarif etmek için haritayı kullanmanızı öneririm yoksa Nikola Tesla Havalimanına gitme ihtimaliniz yüksek :) az kalsın 3. günümüzde bizi uğurluyorlardı :)

Devamını oku »

Gezi

Belgrad Gezisi Bölüm – 1


Bahar Gülşe 08/01/2015

Bu yılbaşı eşim ile birlikte Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gitmeye karar verdik. Bizim için farklı, eğlenceli aynı zamanda kültürel bir mola olduğunu söyleyebilirim. Bu yazı dizisini üç bölüme ayırmayı düşündüm. İlk bölüm olan bu yazıda genel olarak Belgrad hakkında bilgi vermek, kısaca kaldığımız yeri ve ziyaret ettiğimiz mekanları tanıtmak istiyorum. Diğer iki bölümü ise, Tesla Müzesi ve Kalemegdan gezisi olarak ikiye ayırmayı planlıyorum.

Öncelikle belirtmeliyim ki Belgrad gerçekten sıcakkanlı insanların yaşadığı, içinde hüzün ve eğlencenin harmanlandığı bir şehir. Gerek binaların tarihi, eski oluşu ve mimarisi, gerekse  tarihte yaşanan talihsiz olayları öğrendikten sonra, şehri gezerken daha çok hüzünlü bir elektrik aldığımı söyleyebilirim.

Kaldığımız hostelin adı Villa Forever . Bütün gezimiz boyunca burada konakladık. Açıkçası fiyat karşılaştırması yaptığımız zaman bir çok hostele / otele göre buranın fiyatı uygundu. Özellikle konumu açısından Knez Mihailova caddesi ve Cumhuriyet Meydanına yakın oluşu  ile bizi cezbetti.Hostel konusunda beklentiniz nasıl bilemiyorum, fakat temiz, kendine ait banyosu olan iyi bir hostel odasında konakladık.  Sabahları kahvaltı servisi fiyata dahildi ve çeşit boldu. Ayrıca çalışanlar güleryüzlü, yardımsever insanlardı. Yılbaşı akşamı hediye ettikleri Sırp şarabı ile gönlümüzü fethettiler :) . Ayrıca sayelerinde geleneksel Balkan içkisi olan Rakija ile de tanışmış olduk. Sırbistan’a gitmeden yaklaşık bir hafta önce benimle iletişime geçerek, daha biz talep etmeden hava alanından belirli bir ücret karşılığında ulaşım sağlayabileceklerini belirttiler ve bu konuda da yardımcı oldular. Tek dezavantajı ödemeyi kart ile almayıp, direkt nakit olarak istemeleri. Villa Forever Booking.com Sayfası

Devamını oku »

Gezi

İstanbul Oyuncak Müzesi


Bahar Gülşe 20/10/2012

Bugün İstanbul Oyuncak müzesini ziyaret ettim, ve müzeyi gezmeyi bitirdiğimde tek düşündüğüm burayı keşke daha önce ziyaret etseymişim düşüncesi oldu.

Gidecekler için öncelikle ilk tavsiyem, müzeyi sesli rehber ile gezmeniz yönünde olacak. Sunay Akın’ın sesinden oyuncakları daha farklı bir gözle göreceksiniz. Oyuncakların bilinmeyen yönlerini öğrenirken, başkalarının bazı oyuncaklara hangi açıdan baktığını keşfedecek, müzenin sihirli dünyasında bir süre gerçeklerden uzaklaşıp rahatlayacaksınız.

Devamını oku »

About a girl Gezi