Yolculuk


Bahar Gülşe 23/03/2019

Bir yolculuğa ihtiyacım var.

İlham veren bir yolculuğa.

Sadece kameram ve ben. Çünkü keşfetmeye ihtiyacım var. Ve düşünmemeye. Ve yürümeye. Ve anı yakalamaya ihtiyacım var.

Derin bir nefes kadar rahatlatıcı, bir bahar rüzgarı kadar umut dolu bir yolculuğa ihtiyacım var.

About a girl

Son birkaç aydır sürdürülebilir yaşam kitapları basan sinek sekiz yayın evinin kitaplarını takip ediyorum ve okumaya çalışıyorum. Okuduklarımdan biri de okulsuz büyümek.

Kitabın başlığına ve kabına bakacak olursanız “okulsuz eğitim, kırsalda yaşamak, doğa ile bağ kurmak ve yaşarken öğrenmek hakkında sıradışı bir ebeveynlik macerası” şeklinde bir açıklaması var. Benim kitabı alırken en çok merak ettiğim konu,okulsuz eğitim kısmıydı. Tabii ki Türkiye’de bunu gerçekleştirmek imkansız,yaşadığımız hayat şartlarını da düşünecek olduğumuzda okulsuz eğitim bana pek göz kırpmıyordu. Ama bu deneyimi ilk elden yaşayan bir aileden bunun nasıl birşey olduğunu öğrenmeyi istedim.

Kitabı okumaya başladığımda ve sonrasında bir çok yerde notlar tuttuğumu farkettim.Bu kitabın okulsuz eğitimi uygulamasam da, ebeveynlik tutumları açısından bana çok şey kattığını gördüm ve bunu yazıya dökmek istedim.

Devamını oku »

Edebiyat

Toprak ile kitap maceramıza yaklaşık 6. ayda başladık. Oturmaya başlamasıyla birlikte eline dokun-hisset serilerinden kitapları vermeye başladım. Tabii ilk başlarda bir süre kitaplara odaklansa da sonrasında diş kaşıyıcı olarak kullandı :)

Böyle böyle 1 yaşına kadar geldik. Ona kitap okusak da çok fazla ilgilenmiyordu, ama biz yine de o oyuncakları ile oynarken okumaya devam ettik. Bu noktada kitaplar ve çocuklarla ilgili olarak Barış Özcan’ın oğlu Sufi ile gerçekleştirdiği kitap projesi çok hoşuma gitmişti. Bu nedenle ben de Toprak’a ayda 3-4 kitap almaya başladım. Toprak ile ilgilenen bakıcısı da kitap alışkanlığını teşvik etti ve kitaplara odaklanması ve severek merak etmesi için ona bol bol kitap okudu. Bunun da bir yöntemi olduğunu o zaman öğrendim. Önce sayfaları çevirmekle başladılar, sonra yavaş yavaş Toprak kitaplardaki resimleri incelemeye başladı. Şimdi ise minik bir kütüphanesi var ve içinden seçtiği kitapları getirip bize okutuyor.

Devamını oku »

Annelik

Evet, canım Toprak 1 yaşına girdi geçen hafta. Hayatımın en zorlu 1 yılını geride bıraktım. Kimi gün umutsuzluğun en büyüğünü yaşarken, kimi gün mutluluktan ağladım. Gerçekten zor iş anne olmak. Öyle fotoğraflardan gözüktüğü gibi değil. Kimi insan doğuştan yeteneklidir bazı şeylere, kimisi yolda öğrenir. Ben yolda öğrenenlerdenim sanırım.

Dönüp baktığımda görüyorum ki ne kadar yorulduysam o kadar büyüdüm. Ne kadar üzüldüysem o kadar huzurlu ve mutluyum şimdi. Bu serüven ve yorgunluk bitti mi? Tabii ki hayır,daha yeni başlıyoruz herşeye :) fakat şimdi biraz daha töleranslıyım. Uykusuzluğa, ağlamalara, isyanlara… ve önüme çıkabilecek tüm engelleri Toprak için aşabileceğime inanıyorum. Büyüttüğüm yavrumun gelişimini gördükçe daha da heyecanlanıyorum. Çünkü sağına soluna bile bakamayan bir yavrudan, emekleyen, yürümeye çalışan bir çocuğa dönüşümünü izliyorum her gün. Benimle iletişime geçen, söylediklerimi anlayan, bazen anlamak istemeyip tepki gösteren bir varlık. Bu gelişimi görüp de mutsuz olmak elde mi?

Çocuk yapma kararı gerçekten ince iş. Öyle haydi bizim de çocuğumuz olsun diye yapılacak birşey değil bence.Ama bir kez dünyaya geldiler mi… işte o zaman hep bir kaos içindesin. Bir yandan kalbin sıkışır, bir yandan dünyanın en mutlu insanı oluverirsin.

Kısaca anneliğimin ve oğlumun 1. yılı kutlu olsun. Nice yıllarımız olsun :)

Annelik

2-3 gün önce twitch üzerinden oyunları incelerken karşıma çıktı Stardew Valley. Kapak fotoğrafını görünce aklıma direkt game boy pokemon oyunları geldi. Vakti zamanında bilgisayara simülatör kurup oynamıştım ve çok eğlenmiştim. Konusuna vs. bakmadan başladım bir stream izlemeye ve çok ilgimi çekti. Resmi wikisinde belirtilene göre Stardew valley açık uçlu bir çiftlik rpg oyunu. Bu oyunu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği rpg öğelerini taşıması, aynı zamanda crafting denilen gerekli malzemeleri toplayarak üretim yapmaya elverişli bir ortamın sağlanmış olması.

Bu oyunu araştırırken geliştirme aşaması da oldukça ilgimi çekti. Oyunu efektlerinden,hikayesine,müziğinden,diyaloglarına kadar tek başına Eric Barone geliştirmiş. 4 yılda günde 7-8 saat çalışarak oyunu yayınlayacak hale geldiğini okumuştum. Bu gerçekten insana motivasyon sağlayan bir hikaye.

Devamını oku »

Pc Oyunları

Emzirme haftası kapsamında, emziren bir anne olarak ben de birkaç satır yazmak istedim. Bu yazıyı yazmaktaki amacım kesinlikle başka anneleri eleştirmek değil. Aksine bir iki damla bile olsa emzirebilen bir anne bu yazıyı okuyorsa yılmadan devam etmelerini teşvik etmek isterim.

Emzirmek kolay değil. Özellikle Türkiye şartlarında hiç kolay değil. Toplumun kadını sürekli bir cinsel objeymiş gibi görmesi yetmiyormuş gibi hemcinslerinden de destek alamayan annelerin bulunduğu bir coğrafyadayız maalesef. Çok şükür bizzat yaşamadım ama, “Aman çocuk doydu mu?” , “Erkek çocuk bu daha fazla acıkır.” , “Sütün yetmiyorsa mama ver” gibi düşünülmeden ve hassas döneminde olan bir anneye gereksiz sarfedilen cümleleri çok kez duydum. Özellikle lohusalık dönemindeki annelerin üzerine bu şekilde gidilmesine kesinlikle karşıyım. Birazcık annenin iç güdülerinin dinlenmesi gerektiği taraftarıyım.

Yukarıdaki düşüncelerimi birazdan daha da açacağım, fakat ondan önce bir not olarak emzirmenin faydalarını ve bu konuda dünya sağlık örgütünün neler belirttiğine bakalım.

Devamını oku »

Annelik

Duru’ya Nefes Ol!


Bahar Gülşe 04/07/2017

Şu hayatta sağlığın yerinde olsun, ekmeğini taştan çıkarırsın derler ya, çok doğru!

Birkaç haftadır Kartal bebeğin annesi Ahu hanım’ı instagram hesabından her gönderisinde gözlerim dolu dolu takip ediyordum. Bilen bilir, kendisinin 10 aylık bebeği Kartal kalp rahatsızlığı nedeniyle Almanya’da yoğun bakımda, kalp nakli olması gerekiyor. Bu amaçla başlatılan yardım kampanyası başarı ile tamamlandı. Son durumunu muzisyenanne hesabından takip edebilirsiniz.

Ancak sosyal medya üzerinde o kadar kalabalık var ki , ihtiyaç sahibi bir sürü insan varken, yeterli kitleye ulaşamamaları nedeniyle kampanyaları sonuçlanamıyor. Bunlardan biri de ekşi sözlükte kampanyasına rastladığım Duru bebek.

Devamını oku »

About a girl Annelik

Kök


Bahar Gülşe 30/11/2016

a3468

Toprak doğunca haliyle onunla ilgilenmekten ve arada sırada kitap okumaktan başka pek fazla şey yapamıyorum. Can ile geçen gün tesadüfen sinema kanalında Kök (I origins) filmine rastladık. Bir yandan Toprak’ı oyalarken bir yandan izledik.

Konusu aşağıdaki gibi,

Moleküler biyolog Ian Gray (Michael Pitt) ve laboratuvarda birlikte çalıştığı arkadaşları Karen ve Kenny, insan gözünün evrimine dair bir araştırma yapmaktadırlar. Bu araştırma, insanoğlunun kaderini etkileyecek sonuçlar doğurma potansiyeline sahiptir. Ian bu sırada oldukça farklı gözleri olan Sofi (Astrid Bergès-Frisbey) ile tanışır.

Yukarıda yazılanlar üzerinden konuyu fazla irdelemeyeceğim. Açıkçası bilimkurgu kategorisinde farklı bir konuyu işlemiş olması hoşuma gitti. Filmin oldukça sade bir anlatımı olmasına rağmen o kadar akıcıydı ki bir sonraki sahnede neler olacak merak ettirdi doğrusu. Bu açılardan kök ile özlediğim sinema deneyimini yaşadım diyebilirim. Henüz izlemeyenler varsa mutlaka tavsiye ediyorum.

Fragmanına linkten ulaşabilirsiniz.

Filmler

Çocuktuk-Çoktuk


Bahar Gülşe 14/09/2013

 Ahh eskiler… canım 90’lar. Posta kutusuna mektup bırakmalar,açık ev, arka sokaklar, cesur kızlar (CK) …

En hür bizdik mahallede, rüzgara karışır savrulurduk mahallenin ara sokaklarında. Gizli gizli arka sokaklara kaçardık, bisiklete binerdik.

Çocuktuk, hepimizin hayalleri hedefleri vardı. Mutluyduk aslında , kimi zaman tartışsak da hepsi çocukluğumuzdandı.Sanki tüm dünyanın yükü üzerimizdeymiş gibi olurduk bazen. Halbuki daha görmediğimiz ne çok şey vardı.

Buna rağmen güzeldi çocukluğum. O saflık yok şimdi, sadece o günü düşünür o günü yaşardık. Yarın ise bir sır, başka bir maceraydı.

Diyorum ya hep, çocukluğum bambaşkaydı.

(14.09.2013 00:16 Bahar)

About a girl

Tatlı Uyku


Bahar Gülşe 19/06/2013

Çay kaşığı şıngırtısı ve kuş sesleri mahallenin en güzel sesleridir.

Ve balkonumdan içeri süzülürken bu sesler, ben ancak uyuyabiliyorum.

 17.06.2013 14:00

(Kabuslara uyandığım iki haftanın acısını çıkarmak adına iki saatlik tatlı uykuma dalarken…)

About a girl