Archive for the ‘Tiyatro’ Category

Komşum Hitler


Bahar Gülşe 15/03/2015

2015_komsumhitler

Komşum Hitler tek perdelik bir kara komedi. İçerisinde çok fazla güldüren öğe barındıran bir oyun. Bittikten sonra ise çok fazla düşündürüyor.

Oyunun en başından itibaren son dönemde insanların davranışları, gerek sosyal medyanın gerekse basının insanlar üzerindeki etkileri ve baskısı ince espiriler ile işleniyor.

Sistemin etkileri, üst sınıfın buna karşı tepkisizliği ve sadece paranın vermiş olduğu rahatlıkla düşünmeden sorgulamadan hayatlarını sürdürmeleri, alt-orta sınıfın ise bu sistemdeki sürüklenişleri ve kölelikleri gözler önüne serilmiş. Benim düşüncem bu konular irdelenirken seyirciyi sıkmadan ve ince dokundurmalar ile güldürmece şeklinde anlatılması oldukça iyi olmuş. Böylece seyircinin sıkılması engellenmiş, fakat elbette bu ince dokundurmaların yerine ulaşamadığı zamanlar da olmuştur diye düşünüyorum.

Devamını oku »

Tiyatro

Kurt neden ot yemez?


Bahar Gülşe 02/05/2010

‘Sistem’ bir insanı intihar etmeye zorlayabilir mi?(…) Zorlar. Üstelik bunu kişinin kendi isteğiymiş gibi gösterir ve siz tam da antik Yunan tragedyalarındaki kahramanların yaşadığı ‘yazgının bozulamayacağı’ hikayeyi yaşarsınız farkında olmadan. Nedeni basit… Çünkü insan, ‘kurgulanan’ bu makine için ufak ve önemsiz bir şeydir. Sizin işe yarayıp yaramayacağınızı düşünmez. Sizi, işe yaranır hale getirir ve posanızı çıkarana kadar öğütür. Bu öyle bir ‘oyun’dur ki, etrafınızda dönen hiçbir şeyi göremez, duyamaz, hissedemez,   Devamını oku ...

Tiyatro