Ekim itibariyle işe kaldığım yerden devam ediyorum. Artık hem kendim için hem de bu işlerle uğraşanlar için karşılaştığım teknik problemleri ve çözümlerini yazmaya çalışacağım.

İlk olarak IBM ODM 8.9 versiyonunda kural seti testi gerçekleştirirken karşılaştığım hatalar ve çözümlerinden bahsetmek istiyorum.

Devamını oku »

IBM ODM Teknik Problem Çözümleri

Geçen günlerde facebook 3 sene önce eklediğim aşağıdaki fotoğrafı benimle paylaştı.

Fotoğraf.1 Varşova sokaklarında yaşlı bir çift, elele geziyorlar. Sabahın erken saatlerinde yakaladığım bu kare en sevdiğim Polonya anımdır.(16 Temmuz 2013)

3 sene önce bu zamanlar, 1 haftalık Polonya-Almanya gezimizi yapmıştık. Berlin-Poznan-Varşova ve Krakow kentlerini gezmiştik. O zamanlar bu şekilde blog yazıp,video çekmek gibi bir amacım olmadığı için sadece sosyal medya üzerinden fotoğraf paylaşmak ile yetinmiştim. Şimdi facebook sayesinde dönüp de fotoğraflara baktığımda keşke daha çok fotoğraf/video çekseymişim dedim.

Devamını oku »

Gezi

Mutluluk Sebeplerim


Bahar Gülşe 22/06/2017

Uzun zamandır yazamıyorum. Ne yazacağımı, nereden başlayacağımı bilemiyorum desem yeridir. Evde olmak, kolayca düşüncelerimi toparlayıp yazabileceğim anlamına gelmiyormuş, onu anladım. Tüm gün beyninin ve bedeninin tamamını evladına vermek gerçekten kondisyon isteyen bir şey. Kendine iyi bakacaksın, dinç olacaksın ve sürekli gözün evladının üzerinde olacak. Bunların hepsi zaman zaman küçük çapta krizler yaşamama sebep oluyor. Annelik instagramda gördüğünüz süslü püslü , şirin mi şirin fotoğraflardan ibaret değil maalesef. Çok daha fazlası ve bir sürü sınavı var.

Neyse ne diyordum, yazamıyordum. Çünkü düşüncelerimi toparlayıp yazabilecek zaman ayıramıyorum kendime. Ne yazacak konu bulabiliyorum ne de yazacaklarımı toparlayabiliyorum. Mutluluk sarhoşluğu ve yenilmişlik duyguları arasında gelip giderken, sonunda iyi hissetmemi sağlayacak ve belki de başkalarına da dokunabilecek bir yazı yazmak istedim.

Devamını oku »

About a girl

Yoga Deneyimlerim


Bahar Gülşe 20/02/2017

Hamilelik ve doğum serüvenimden yola çıkarak neden yoga yapıyorum, yoga’nın bana faydası ne oldu, nasıl yapıyorum gibi konuları ele almaya çalışacağım.

Yoga ile tanışmam aslında evde spor yaparken oldu diyebilirim. Evliliğimden de önce bir süre evde spor yapıyordum, Tony Horton ‘ın P90 serisi ile başlamıştım ve sonrasında daha kısa sürede daha etkili olmasından ötürü p90x3 ile devam ettim. P90x3 serisi içerisinde en favori günüm yoga günüydü. Evlendikten sonra ev müsait olmadığı için bir spor salonuna yazıldım ve  orada ne yazık ki yoga derslerine katılma şansım olmadı. Fakat bu yoga’yı bırakacağım anlamına gelmiyordu.

Devamını oku »

About a girl

Anne olmak


Bahar Gülşe 28/11/2016

Bundan iki sene önce birisi gelip de bana “Bahar, iki sene sonra anne olacaksın.” dese buna güler geçerdim. O zamanki ruh halim ile şimdinin alakası yok :)

Nitekim geçen sene eşimle çocuk yapma kararı aldığımızda gerçekten kafamda çelişkiler vardı, ama gerek yaşımın ilerliyor oluşu gerekse çocukları sevmemden dolayı anneliğin üstesinden gelebileceğimi düşünüyordum. Artık bu sorumluluktan kaçmamam gerektiğini ve buna yavaş yavaş hazır olduğumu hissediyordum.

Ve beklentimiz gerçekleşti, ocak 2016’da hamile olduğumu öğrendim. Benim için hayatım boyunca yaşayacağım en heyecan verici deneyim olacağını biliyordum. İçimde bir canlı büyüyecek ve benim bir parçam olacaktı. Gerçekten de hamileliğimin tüm zamanlarını sevdim.  İlk üç ayı çok hatırlamıyorum, çünkü çoğu zaman uyudum. İşten eve gelir gelmez bazen yemek yiyemediğimi hatırlıyorum. Direkt koltukta uyuyakalıyordum ve gece yarısı eşimin uyandırmasıyla yatağa geçiyordum. Yaklaşık üç ayım böyle geçti. Sonra bir oğlum olacağını öğrendim, her ne kadar kız olmasını beklediysem de oğlum olması fikrine çabucak alıştım. Dördüncü aydan sonra biraz daha rahatladım derken bu sefer başıma gebelik şekeri çıktı. Her ne kadar yediklerime dikkat ettiysem de sanırım genetik olarak şeker potansiyelim vardı ve bundan sonra yediklerime ekstra dikkat etmem gerekiyordu.

Devamını oku »

Annelik

Komşum Hitler


Bahar Gülşe 15/03/2015

2015_komsumhitler

Komşum Hitler tek perdelik bir kara komedi. İçerisinde çok fazla güldüren öğe barındıran bir oyun. Bittikten sonra ise çok fazla düşündürüyor.

Oyunun en başından itibaren son dönemde insanların davranışları, gerek sosyal medyanın gerekse basının insanlar üzerindeki etkileri ve baskısı ince espiriler ile işleniyor.

Sistemin etkileri, üst sınıfın buna karşı tepkisizliği ve sadece paranın vermiş olduğu rahatlıkla düşünmeden sorgulamadan hayatlarını sürdürmeleri, alt-orta sınıfın ise bu sistemdeki sürüklenişleri ve kölelikleri gözler önüne serilmiş. Benim düşüncem bu konular irdelenirken seyirciyi sıkmadan ve ince dokundurmalar ile güldürmece şeklinde anlatılması oldukça iyi olmuş. Böylece seyircinin sıkılması engellenmiş, fakat elbette bu ince dokundurmaların yerine ulaşamadığı zamanlar da olmuştur diye düşünüyorum.

Devamını oku »

Tiyatro

Belgrad Gezisi Bölüm – 3


Bahar Gülşe 29/01/2015

Belgrad gezimiz hakkındaki bu bölüm, son bölüm olacak. Bu bölümde Kalemegdan ve Askeri Müze hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

İlk iki bölüm için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz,

Belgrad Gezisi Bölüm – 1

Belgrad Gezisi Bölüm – 2

KALEMEGDAN

kalemegdan9

Fotoğraf.1 – Kalemegdan Parkı

Gezimizin son günü hazır hava da -15 dereceden 0 dereceye yükselmişken(!) kalemegdan gezisinin uygun olacağına karar verdik. Kış sezonunda olduğumuz için kale ve çevresinde birçok mekan kapalıydı, ama yine de Belgrad’ın müthiş karlı manzarasını ve Tuna nehrinin Sava nehri ile buluştuğu eşsiz görüntüyü hafızalarımıza kazıdık. Kalemegdan’dan kısaca bahsetmek gerekirse,

Devamını oku »

Gezi

Belgrad Gezisi Bölüm – 2


Bahar Gülşe 14/01/2015

Bu bölümde Belgrad gezi yazıma devam ediyorum. İlk bölüm için tıklayabilirsiniz.

NIKOLA TESLA MÜZESİ

Tesla6

Fotoğraf.1 – Nikola Tesla Müzesi Girişi

Nikola Tesla Müzesi kaldığımız yerden biraz uzak olduğu için taksi ile gitmeye karar verdik. Cumhuriyet meydanından müzeye yaklaşık 500 dinar tutuyor. Bu da yaklaşık 10 TL’ye karşılık geliyor. Yalnız müzeye giderken taksiciye yol tarif etmek için haritayı kullanmanızı öneririm yoksa Nikola Tesla Havalimanına gitme ihtimaliniz yüksek :) az kalsın 3. günümüzde bizi uğurluyorlardı :)

Devamını oku »

Gezi

Belgrad Gezisi Bölüm – 1


Bahar Gülşe 08/01/2015

Bu yılbaşı eşim ile birlikte Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gitmeye karar verdik. Bizim için farklı, eğlenceli aynı zamanda kültürel bir mola olduğunu söyleyebilirim. Bu yazı dizisini üç bölüme ayırmayı düşündüm. İlk bölüm olan bu yazıda genel olarak Belgrad hakkında bilgi vermek, kısaca kaldığımız yeri ve ziyaret ettiğimiz mekanları tanıtmak istiyorum. Diğer iki bölümü ise, Tesla Müzesi ve Kalemegdan gezisi olarak ikiye ayırmayı planlıyorum.

Öncelikle belirtmeliyim ki Belgrad gerçekten sıcakkanlı insanların yaşadığı, içinde hüzün ve eğlencenin harmanlandığı bir şehir. Gerek binaların tarihi, eski oluşu ve mimarisi, gerekse  tarihte yaşanan talihsiz olayları öğrendikten sonra, şehri gezerken daha çok hüzünlü bir elektrik aldığımı söyleyebilirim.

Kaldığımız hostelin adı Villa Forever . Bütün gezimiz boyunca burada konakladık. Açıkçası fiyat karşılaştırması yaptığımız zaman bir çok hostele / otele göre buranın fiyatı uygundu. Özellikle konumu açısından Knez Mihailova caddesi ve Cumhuriyet Meydanına yakın oluşu  ile bizi cezbetti.Hostel konusunda beklentiniz nasıl bilemiyorum, fakat temiz, kendine ait banyosu olan iyi bir hostel odasında konakladık.  Sabahları kahvaltı servisi fiyata dahildi ve çeşit boldu. Ayrıca çalışanlar güleryüzlü, yardımsever insanlardı. Yılbaşı akşamı hediye ettikleri Sırp şarabı ile gönlümüzü fethettiler :) . Ayrıca sayelerinde geleneksel Balkan içkisi olan Rakija ile de tanışmış olduk. Sırbistan’a gitmeden yaklaşık bir hafta önce benimle iletişime geçerek, daha biz talep etmeden hava alanından belirli bir ücret karşılığında ulaşım sağlayabileceklerini belirttiler ve bu konuda da yardımcı oldular. Tek dezavantajı ödemeyi kart ile almayıp, direkt nakit olarak istemeleri. Villa Forever Booking.com Sayfası

Devamını oku »

Gezi

İstanbul Oyuncak Müzesi


Bahar Gülşe 20/10/2012

Bugün İstanbul Oyuncak müzesini ziyaret ettim, ve müzeyi gezmeyi bitirdiğimde tek düşündüğüm burayı keşke daha önce ziyaret etseymişim düşüncesi oldu.

Gidecekler için öncelikle ilk tavsiyem, müzeyi sesli rehber ile gezmeniz yönünde olacak. Sunay Akın’ın sesinden oyuncakları daha farklı bir gözle göreceksiniz. Oyuncakların bilinmeyen yönlerini öğrenirken, başkalarının bazı oyuncaklara hangi açıdan baktığını keşfedecek, müzenin sihirli dünyasında bir süre gerçeklerden uzaklaşıp rahatlayacaksınız.

Devamını oku »

About a girl Gezi