Uzun zamandır yazamıyorum. Ne yazacağımı, nereden başlayacağımı bilemiyorum desem yeridir. Evde olmak, kolayca düşüncelerimi toparlayıp yazabileceğim anlamına gelmiyormuş, onu anladım. Tüm gün beyninin ve bedeninin tamamını evladına vermek gerçekten kondisyon isteyen bir şey. Kendine iyi bakacaksın, dinç olacaksın ve sürekli gözün evladının üzerinde olacak. Bunların hepsi zaman zaman küçük çapta krizler yaşamama sebep oluyor. Annelik instagramda gördüğünüz süslü püslü , şirin mi şirin fotoğraflardan ibaret değil maalesef. Çok daha fazlası ve bir sürü sınavı var.

Neyse ne diyordum, yazamıyordum. Çünkü düşüncelerimi toparlayıp yazabilecek zaman ayıramıyorum kendime. Ne yazacak konu bulabiliyorum ne de yazacaklarımı toparlayabiliyorum. Mutluluk sarhoşluğu ve yenilmişlik duyguları arasında gelip giderken, sonunda iyi hissetmemi sağlayacak ve belki de başkalarına da dokunabilecek bir yazı yazmak istedim.

Beni neler mutlu ediyor?

Evet, konumuz bu. Öyle fazla bir şey değil canım. Ufak tefek şeylerin birleşiminden mutlu oluyorum işte. Çok fazla aramamak lazım mutluluğu yoksa ararken kaybolursun. Tabii ki ailem, eşim, oğlum,dostlarım en başta her zaman. Ama bu yazıyı biraz da kişisel tatmin yazısı olarak görün. İç dünyamda beni neler mutlu ediyor? Neleri görünce veya yapınca seviniyorum? Madde madde sıraladım:

  1. Sade olmak. Sadelik derken evin içindeki eşyalardan tutun da üstüm başım, makyajım, hayatıma kadar herşeyin sade olması. “Az çoktur” bence. Önemli olan azınlığın ne kadar işlevsel olduğu ve detaylara takılmadan rahat olmak. Sade bir hayattan beklentiniz nedir? önemli olan bu soruyu sorabilmek ve doğru cevaplara ulaşabilmek.
  2. Müzik. Özellikle yeni bir şarkı keşfettiğimde ve eğer bu şarkı hoşuma gitmişse demeyin keyfime. Günlerce dinlerim. Bazen de kitap okurken açtığım klasik müzik mutlu eder beni. Kitap da akıcı ise müzikle beraber kaybolurum bir süre. Kafamdaki endişeler, ağır düşünceler de silinip gider.
  3. Felsefe. Bu konunun dibine vurmuş değilim tabii ki. Yalnızca lise yıllarımdan gelen ve gittikçe artan bir ilgim var. Ortamlarda sohbet aracı yapmak için değil de, neler düşünülmüş, hayata evrene nasıl bir bakış açısı ile bakılmış? bunları sorgularken, çevremde olup biteni sorgulayıp çıkarım yapıp daha fazla mutlu olmamı sağlıyor işte. “Kendi hayatımı nasıl daha iyi hale getirebilirim”i daha sağlıklı bir şekilde sorgulamamı ve sonuçlara ulaşmamı sağlıyor.
  4. Kitaplar. Çoğunlukla bilgi dolu kitapları seviyorum. Tarih ve felsefe üzerine özellikle. Ancak bu aralar beynim yeterince meşgul olduğu için kurgusu iyi ve akıcı olan her kitap benim için altın değerinde. Çünkü Toprak uyur uyumaz kitaplara sarılıyorum. Bu aralar Harry Potter serisine yeniden başladım. Harry Potter ilk çıktığında soluksuz okumuştum, ancak kitapları çok pahalıydı. Öğrenci halimle (özellikle üniversiteye hazırlanan öğrenci halimle) ancak ilk dört kitabı okuyabildim ve kitapları daha sonra okuyacağım diye diye sadece ilk dört filmi izledim. Şimdi seneler sonra kitapları tekrar okumaya başladım ve yine soluksuz okuyorum. Beni mutlu ediyor.
  5. Spor. Fitness ve yoga. Bedenimi çalıştırmak, içimdeki ölü ruhu bir kenara atmak çok iyi geliyor. Dinç olmak insana kendini iyi hissettiriyor.
  6. Pc Oyunları. Eskisi kadar olmasa da beni mutlu eden oyunlar var. Frp,strateji vb. tarzda oyunları seviyorum. Öğrenciyken bol vaktim vardı. Dibine vurmuştum. Şimdi hem evliyim, hem de çocuğum var. Bazı akşamlar 1 veya 1.5 saat oynarsam kârdır diyerek geçiyorum bilgisayarın başına.
  7. Ağaçlar. Ne alaka diyorsunuzdur :). Ağaçlar beni mutlu ediyor. Onlarla birlikte daha iyi nefes alıyorum. Gölgesinde serinlemek beni rahatlatıyor.
  8. Yıldızlar. Evrende neredeyiz, ne konumdayız? Bizden başka canlı var mı? Biraz interstellar, biraz contact, biraz arrival karışımı duygulara hapsolmamı sağlar yıldızlar. Baktığımda gördüklerim sadece birer noktadan ibaret olmaz hiçbir zaman. Benim de bir nokta olduğumu hatırlatır ve mutlu olmam gerektiğini, kafamı gereksiz şeylere takmamam gerektiğini, ego ve hırsın insana ne denli zarar verdiğini hatırlatır çoğunlukla. Arada sırada kafamı yerden kaldırıp göğe bakmam gerektiğini düşündürür. Bu konu hakkında ayrı bir yazı yazmak lazım aslında.

İşte böyle. Bu aralar kısıtlı hayatımda beni mutlu eden şeyler bunlar. Daha düşünsem çıkar belki, ama ilk sıradakiler her zaman daha değerli. Eğer mutsuz ve endişeli hissediyorsanız, siz de durmayın şu ufak tefek mutlulukların listesini yapın ve her gün birini uygulayın. İnanın hayat çok kısa ve mutsuzluğa zaman ayırmak kendinize yapacağınız en büyük haksızlık olur.

About a girl